Stosuje się ją praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu, niemal każdy przedmiot codziennego użytku zawiera jej elementy. Stosuje się ją jako zabezpieczenie części maszyn, przed przeciekaniem. Guma, bo o niej mowa, jest jednym z najbardziej powszechnie używanych surowców. Znajdziemy ją w każdym domu. Z czego jest zrobiona i w jaki sposób powstaje?

Proces powstawania gumy SBR

guma SBR w rolceZ gumy wytwarza się podeszwy butów, uszczelki, gumki recepturki, rączki do urządzeń elektrycznych, rękawice kuchenne, zabezpieczenia antypoślizgowe, części słuchawek, opony, zabawki dla dzieci, akcesoria do włosów a nawet paski do zegarków. Najbardziej popularna jest guma SBR, produkowana z kauczuku butadienowo – sterynowego. Jest dość elastyczna i odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak woda, wysokie temperatury czy promieniowanie słoneczne, a także na alkohol i kwasy oraz zasady nieorganiczne. Może ulec uszkodzeniu w kontakcie z olejami mineralnymi, smarami, benzyną i węglowodorami. W sklepach dostępna jest guma SBR w rolce, która powstaje z masy plastycznej mieszanek kauczuku, siarki oraz różnych dodatków. Gumowa mieszanka, zwana gumą surową jest formowana za pomocą specjalnej maszyny, walcarki. Gumę surową przepuszcza się kilka razy pomiędzy wałkami, aż uzyska ona konsystencję jednolitej masy. W tym procesie zwiększa też ona swoją powierzchnię, jednocześnie stając się coraz cieńsza. Zazwyczaj guma ma grubość od 20 do 50 mm. Tak przygotowane płaty są poddawane wulkanizacji. Maszyna podgrzewa gumę do temperatury 150 stopni Celsjusza. Pod wpływem wysokiej temperatury w mieszance zachodzi reakcja chemiczna, nazywana reakcją sieciowania. W zależności od proporcji poszczególnych składników mieszanki oraz od warunków wulkanizacji, możemy otrzymać różną gęstość sieciowania kauczuku. Im jest ona mniejsza tym bardziej elastyczna będzie guma. Większa gęstość zapewnia natomiast większą odporność na ścieranie produktu końcowego. 

W procesie wulkanizacji można też nadać kształt oraz nałożyć wzór na powstającą gumę. Można także dodać tekstylne przekładki, czyli między dwie warstwy gumy włożyć warstwę tkaniny, która dodatkowo wzmocni nasz produkt. Guma może mieć w zasadzie dowolny kolor, wystarczy do mieszanki dodać wybrany barwnik, naturalnie ma ona kolor biały.