Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest wentylacja powietrza w budynkach. Budynek, w którym nie jest zagwarantowana odpowiednia cyrkulacja powietrza, boryka się z wieloma różnymi problemami. Warto również pamiętać, że każdy system wentylacyjny wymaga regularnej konserwacji, którą najlepiej zlecić profesjonalnym firmom.

Jak często wymieniać filtry w rekuperatorze?

rekuperacja serwis warszawaOd dłuższego czasu zauważalne jest odchodzenie od tradycyjnych systemów wentylacyjnych. Zwrócono uwagę na wiele ich wad, między innymi duże straty ciepła, spowodowanych tym, że powietrze jest oczyszczane przez zasysanie powietrza z zewnątrz, a nie poprzez oczyszczanie tego które znajduje się w budynku. Rozwiązaniem tych problemu okazały się rekuperatory, które są obecnie stosowane w zakładach pracy, biurach oraz coraz częściej – domach. Ich zaletą jest fakt, ze oczyszczają mechanicznie powietrze które znajduje się w danym obiekcie, bez konieczności zasysania schłodzonego powietrza z zewnątrz. Ten prosty sposób wpływa pozytywnie na zużycie energii oraz jednocześnie zwiększa efektywność takiej wentylacji. Oczywiście, jak każdy inny system wentylacyjny, tak i ten oparty na działaniu rekuperatora wymaga regularnych prac konserwacyjnych. Związane są one z obecnością filtra w rekuperatorze, na którym pozostają cząsteczki brudu po czyszczonym powietrzu w danym obiekcie. Wymiany filtra nie powinniśmy wykonywać samodzielnie, gdyż oprócz niej konieczne jest dokładne oczyszczenie całego wnętrza urządzenia z pozostałości po brudnym filtrze, dlatego też jego wymianą powinny się zająć profesjonalne firmy. Jeżeli chodzi o rekuperacja serwis warszawa jest tym, miastem, gdzie znajdziemy najwięcej firm wykonujących czyszczeniem tego typu systemów wentylacyjnych. To jak często, takie prace konserwacyjne będą konieczne, będzie zależało głównie od miejsca, w którym rekuperator jest zainstalowany. Każdy samodzielnie możne sprawdzić, w jakim stanie są filtry zamontowane w rekuperatorze i wezwać odpowiednią firmę zajmującą się ich wymianą. O złym stanie filtrów może nas ostrzec również pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniu lub głośniejsza praca instalacji wentylacyjnej.

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele różnych systemów wentylacyjnych do wyboru. Obojętnie od tego, który wybierzemy bardzo ważne jest, aby był on regularnie poddawany pracom konserwacyjnym. Tylko wtedy korzystanie z wentylacji w budynku będzie miało sens, bo źle oczyszczana wentylacja ma bardzo niską skuteczność działania.